Osteoporoza to schorzenie, w przebiegu którego następuje stopniowy ubytek masy kostnej i związane z tym zwiększenie łamliwości kości. Urazy spowodowane tą przypadłością mogą być nieznaczne i bezbolesne, co utrudnia rozpoznanie. Osteoporoza jest jednak chorobą występującą bardzo powszechnie, a najczęściej dotyka kobiet po menopauzie. W większości przypadków schorzenie ma postać pierwotną, jednak może się rozwinąć także wskutek zaburzeń hormonalnych czy reakcji organizmu na leki. Osteoporozy nie da się całkowicie wyleczyć, jednak można spowolnić jej rozwój oraz zmniejszyć ryzyko złamań.
Leczenie farmakologiczne
Badaniem pozwalającym na ocenę postępu osteoporozy jest densytometria (czytaj więcej: https://noraxmedical.pl/densytometria-kosci-jak-wyglada-badanie/), w ramach której ocenie podlega gęstość mineralna kości w odcinku lędźwiowym lub biodra. Z reguły wykonuje się też morfologię krwi, określającą stan gospodarki wapnia w organizmie. W przypadku rozpoznania choroby lub jej wczesnego stadium w postaci osteopenii, specjalista najczęściej zapisuje generyczne bisfosfoniany. Tego rodzaju leki na osteoporozę to przede wszystkim alendronian, ibandronian i ryzedronian. Zadaniem tych środków jest zahamowanie resorpcji wapnia, a tym samym zapobieganie jego utracie w kościach oraz przeciwdziałanie potencjalnym złamaniom. Leki na osteoporozę stymulują również tworzenie nowej tkanki kostnej.
Dieta i suplementacja
W leczeniu osteoporozy bardzo duże znaczenie ma odpowiednia dieta, w której zaleca się utrzymanie wysokiego poziomu spożycia wapnia, magnezu, potasu oraz białka. W codziennym planie żywienia zaleca się uwzględnienie produktów mlecznych, takich jak mleko krowie, kozie i owcze, kefir, jogurt, maślanka, sery twarogowe czy sery żółte. Korzystne działanie wykazuje spożywanie tłustych ryb morskich, w tym łososia, makreli, śledzia, sardynek czy halibuta. W diecie nie powinno zabraknąć warzyw, zwłaszcza liściastych. Jako źródło biała może posłużyć chude mięso, a także rośliny strączkowe. Istotna na etapie leczenia jest też witamina D. W większości przypadków niezbędna będzie jej suplementacja w odpowiednio wysokich dawkach, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym.
Aktywność fizyczna
W leczeniu osteoporozy zalecana jest umiarkowana aktywność fizyczna, zwłaszcza ćwiczenia oporowe wszystkich grup mięśniowych. Aby przeciwdziałać urazom, należy zadbać o trening dopasowany do stanu funkcjonalnego pacjenta pod okiem fizjoterapeuty. Przydatne są też ćwiczenia aerobowe, podnoszące sprawność i wydolność organizmu. Jako uzupełnienie stosować można trening w odciążeniu oraz ćwiczenia w wodzie, które niwelują różne dolegliwości towarzyszące osteoporozie.