08.05.2024

Po co jest żel do USG?

Federico
Formagnana
CEO Noraxmedical
Po co jest żel do USG? Image

Ultrasonografia jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych metod diagnostyki obrazowej. Za jej pomocą można uzyskać szybki i dokładny obraz tkanek i narządów. Do najczęściej stosowanych form ultrasonografii należy badanie USG jamy brzusznej, które podobnie jak inne wymaga wykorzystania specjalnego żelu. Wyroby medyczne tego rodzaju pozwalają na uzyskanie pełnego kontaktu głowicy ultrasonografu ze skórą pacjenta, a jednocześnie eliminują powstawanie niepożądanych pęcherzyków powietrza.

Właściwości żelu do USG

Żele do badań USG to produkty bierne chemiczne, w związku z czym ich stosowanie nie wywiera żadnego szkodliwego wpływu na naskórek badanej osoby. Preparaty te charakteryzują się odpowiednio gęstą i lepką strukturą, dzięki czemu po nałożeniu na skórę nie spływają oraz nie wzbudzają dyskomfortu. Żele wykorzystywane do badań ultrasonograficznych posiadają również neutralny odczyn pH, co dodatkowo podnosi bezpieczeństwo pacjenta i jednocześnie usprawnia właściwe przewodnictwo ultradźwięków przez ultrasonograf. Produkt tego typu nie tylko dobrze się rozprowadza, ale też jest optymalnie przyczepny w trakcie stosowania i nie ulega wysychaniu na skórze.

Zastosowanie żelu do badań USG

Żele do badań ultrasonograficznych to wyroby medyczne, które nie wywołują działania alergizującego czy drażniącego na skórę. Produkty z tej grupy posiadają zwykle delikatny zapach, dzięki czemu nie są uciążliwe nawet dla najbardziej wyczulonych pacjentów. Żel jest aplikowany bezpośrednio na skórę w niewielkiej ilości. Po zakończeniu badania produkt można łatwo usunąć z powierzchni skóry, po prostu ścierając go chusteczką, ręcznikiem lub ligniną. Preparaty tego typu skutecznie przenoszą ultradźwięki i gwarantują wysokiej jakości obraz na monitorze, a przy tym nie niszczą głowicy ultrasonografu (czytaj więcej: https://noraxmedical.pl/glowice-usg/).

Przeciwwskazania przed stosowaniem żelu do USG

Żele do USG są produktami przebadanymi klinicznie, a sama ultrasonografia (czytaj więcej: https://noraxmedical.pl/usg-jak-dziala-ultrasonograf/) to bezpieczna i bezinwazyjna procedura. Wyrobów tego typu nie powinno się jednak stosować w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników receptury. Żel do USG nie może być nakładany bezpośrednio na błony śluzowe, a także wykorzystywany w inwazyjnych procedurach medycznych czy zewnętrznym obrazowaniu wspomagającym – np. biopsji. Nie zaleca się również stosowania takich wyrobów do diagnostyki na skórze uszkodzonej. W trakcie samego badania ilość żelu można uzupełniać, zależnie od potrzeb. Jeżeli preparat jest używany do badań rektalnych czy waginalnych, jego niewielka ilość powinna być wprowadzona do osłony zabezpieczającej sondę.