08.05.2024

USG tętnic i żył. Rodzaje badań i wskazania

Federico
Formagnana
CEO Noraxmedical
USG tętnic i żył. Rodzaje badań i wskazania Image

USG tętnic i żył to badanie dopplerowskie, pozwalające na ocenę stanu naczyń krwionośnych pacjenta. Diagnostyka w takiej formie umożliwia wykrycie ich niedrożności, a także innych groźnych dla życia i zdrowia nieprawidłowości. USG Dopplera może być przeprowadzane m.in. w przypadku tętnic i żył szyjnych, jamy brzusznej i miednicy małej, nerkowych czy kończyn dolnych oraz górnych. Badanie to jest jednocześnie całkowicie bezpieczne, szybkie oraz bezinwazyjne.

Wskazania do USG Dopplera tętnic i żył

Do wykonania USG dopplerowskiego istnieją różne szczególne wskazania. Dotyczy to np. specyficznych dolegliwości bólowych, nieprawidłowego gojenia się ran, stanów po urazach naczyń czy występowania miażdżycy tętnic. W przypadku żył, wskazaniem do badania mogą być różnego rodzaju obrzęki, zakrzepica czy zaburzenia czucia oraz odrętwienie. Analiza taka pozwala na wykrycie tętniaków, blaszek miażdżycowych, tętniaków, skrzeplin wewnątrznaczyniowych czy pogrubienia warstwy wewnętrznej naczynia. Za jego pomocą można też morfologicznie naczynia oraz wydolność żył głębokich. Specyficznym wskazaniem do USG Dopplera jest kwalifikowanie pacjenta do operacyjnego leczenia żylaków, wykrywanie powrózka nasiennego u mężczyzn oraz rozpoznawanie wad zastawkowych serca czy guzków tarczycy. Badanie to przeprowadza się również celem ujawnienia niedokrwistości, uszkodzeń i stanów zapalnych.

CZYTAJ TAKŻE: Badanie USG. Jak działa ultrasonograf?

Przebieg badania USG Dopplera żył i tętnic

USG Dopplera żył i tętnic zarówno w przypadku zaobserwowania specyficznych objawów, jak i w celach profilaktycznych. Po konsultacji ze specjalistą, do samego badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Procedura ta przebiega w praktycznie taki sam sposób, co zwykła ultrasonografia. W zależności od rodzaju badanego obszaru, pacjent musi przyjąć odpowiednią pozycję. Aby przeprowadzić dopplerowskie USG żył lub tętnic, lekarz przykłada w wybranych miejscach niewielką głowicę. Odpowiada ona za emisję ultradźwięków oraz rejestrację echa fal, które odbijają się od tkanek i narządów. W rezultacie uzyskiwany jest obraz, za pomocą którego specjalista może rozpoznać różne nieprawidłowości.

Rodzaje badania dopplerowskiego żył i tętnic

Wyróżnić można kilka odmian USG tętnic i żył, odpowiadających obszarom poddawanym badaniu. Każde z nich opiera się przede wszystkim na ocenie kierunku oraz prędkości przepływu krwi w naczyniach. USG Doppler żył szyjnych umożliwia sprawdzenie stanu ich ścian, co ma szczególne znaczenie w wykrywaniu bezobjawowego zwężenia żył, diagnostyce naczyń domózgowych czy określaniu ryzyka oraz przyczyn występowania udarów. USG Doppler tętnic nerkowych pozwala na ocenę zmian w naczyniach wewnątrznerkowych oraz samych nerkach. Jego wykonanie zaleca się m.in. po stanach transplantacji nerki, przy nieprawidłowych wartościach parametrów nerkowych czy po nagłym pogorszeniu funkcji nerek. USG Doppler żył jamy brzusznej i miednicy małej pozwala natomiast na ocenę stanu naczyń w obrębie wielu różnych narządów, w tym wątroby, śledziony czy trzustki.

CZYTAJ TAKŻE: Głowice USG