16.11.2018

Vinno6 VGuide – innowacyjna technologia przeprowadzania biopsji

Sebastian
Kisiołek
CEO Softwarepark
Vinno6 VGuide – innowacyjna technologia przeprowadzania biopsji Image

Technologia VGuide została stworzona przez zespół R&D firmy Vinno. W przeciwieństwie do dotychczas wykorzystywanych metod, pozwala na wyświetlenie wirtualnej ścieżki igły podczas procedury biopsyjnej przed samym nakłuciem tkanki. Pomaga to przezwyciężyć główny problem związany z tą procedurą, którym jest odpowiednia wizualizacja igły przed pobraniem próbki materiału. Co składa się na system Vinno 6 VGuide? Oprogramowanie […]

Technologia VGuide została stworzona przez zespół R&D firmy Vinno. W przeciwieństwie do dotychczas wykorzystywanych metod, pozwala na wyświetlenie wirtualnej ścieżki igły podczas procedury biopsyjnej przed samym nakłuciem tkanki. Pomaga to przezwyciężyć główny problem związany z tą procedurą, którym jest odpowiednia wizualizacja igły przed pobraniem próbki materiału.

Co składa się na system Vinno 6 VGuide?

Oprogramowanie VGuide dostępne jest w ultrasonografie Vinno 6 VGuide. Umożliwia realizację dwu projekcji: in-plane oraz out-plane. W niniejszym materiale zostanie zaprezentowana projekcja in-plane, która w większości przypadków, używana jest obecnie w celu łatwiejszego śledzenia i wizualizacji igły.

Na system VGuide składają się: ultrasonograficzny system diagnostyczny oraz wysokoczęstotliwościowa głowica do 18MHz. Jest ona rozwinięta specjalnie w celu przeprowadzenia tej procedury. System VGuide wyposażony jest także w magnetyzer używany do magnetyzacji igły, która wybrana została do przeprowadzenia biopsji. Możliwe jest namagnetyzowanie każdej zwykłej igły biopsyjnej, co dodatkowo ułatwia procedurę. Przed przystąpieniem do biopsji, należy wybrać odpowiednią długość.

Przebieg biopsji

Prezentowana technika dostarcza możliwości wyświetlenia z wyprzedzeniem ścieżki igły – przed wprowadzeniem igły do tkanek. Dzięki temu lekarz może być pewien, że wykonanie biopsji będzie rzetelne oraz bezpieczne. Osoba przeprowadzająca badanie zobaczy dwie linie trakcyjne – igła powinna znajdować się pomiędzy nimi.

Oprogramowanie dostarcza również informacji, gdzie znajduje się koniec igły. Odległość pomiędzy dwiema liniami wynosi 5 mm. Została ona ustalona w ten sposób ze względu na możliwe zgięcie igły podczas insercji oraz z powodu twardość tkanki. Tak zaplanowana procedura biopsji pozwala również ominąć ważne struktury, których nie chcemy uszkodzić. Na przykład: naczynia krwionośne oraz jelita zwierzęcia.

Różnorodność zastosowań w medycynie weterynaryjnej

Technologia VGuide może być również używana w celu poboru płynów z odcinka brzusznego w przypadku stanów zapalnych, zapalenia otrzewnej lub FIP. To jest najbardziej powszechne środowisko w praktyce codziennej kliniki weterynaryjnej. Technologia jest prosta i szybka. Może być łatwo zaadoptowana do różnych procedur, na których chcielibyśmy uwidocznić igłę. Udoskonalenia wprowadzane przez producenta systemu VGuide dostarczają możliwość ulepszenia usług dla pacjentów i zapewniają dokładniejsze badania.

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego oraz do śledzenia nas na Facebooku. Wkrótce zaprezentujemy również drugą część badania – prezentację projekcji out-plane.

Dziękujemy lek. wet. Magdalenie Kraińskiej-Łosek oraz Przychodni Weterynaryjnej Morawscy za omówienie i prezentację procedury.