27.03.2019

Niedobór witaminy D a osteoporoza

Sebastian
Kisiołek
CEO Softwarepark
Niedobór witaminy D a osteoporoza Image

Witamina D odgrywa istotną rolę w utrzymaniu właściwej gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu. Bierze udział także w procesie mineralizacji kości. Przyczyny niedoboru witaminy D mogą być różne, zawsze jednak pozostają nie bez wpływu na zdrowie. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji niedoboru witaminy D jest zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy. Funkcje witaminy D Witamina D powstaje w organizmie na skutek działania […]

Witamina D odgrywa istotną rolę w utrzymaniu właściwej gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu. Bierze udział także w procesie mineralizacji kości. Przyczyny niedoboru witaminy D mogą być różne, zawsze jednak pozostają nie bez wpływu na zdrowie. Jedną z najpoważniejszych konsekwencji niedoboru witaminy D jest zwiększone ryzyko rozwoju osteoporozy.

Funkcje witaminy D

Witamina D powstaje w organizmie na skutek działania promieni UV, przede wszystkim podczas ekspozycji skóry na słońcu. Może być również dostarczana razem z pożywieniem. Witamina D odpowiada za prawidłową mineralizację kości, a także wpływa na ich właściwy rozwój. Jej obecność jest niezbędna do zachowania gospodarki wapniowo-fosforanowej. Przyczynia się do zwiększenia wchłanialności wapnia i fosforu w jelitach, dzięki czemu sprzyja zachowaniu ich prawidłowego stężenia we krwi.

Witamina D jest niezbędna także do utrzymania efektywnego procesu kostnienia, ponieważ ułatwia przemianę organicznego fosforu na postać nieorganiczną. Zwiększa też siłę i masę mięśni, poprawia odporność na infekcje oraz korzystnie wpływa na układ nerwowy. Ze względu na ograniczony dostęp do słońca, specjaliści zalecają suplementację witaminą D w okresie jesienno-zimowym.

Wpływ niedoboru witaminy D na osteoporozę

Niedostateczna ilość witaminy D zmniejsza poziom fosforu i wapnia w osoczu krwi. Proces wchłaniania tych pierwiastków z pożywienia ulega dodatkowemu zaburzeniu. Następuje ponadto wzrost aktywności fosfatazy alkalicznej, enzymu pozwalającego na zdiagnozowanie chorób kości. W wyniku zbyt niskiego poziomu witaminy D, zwiększa się przede wszystkim ryzyko rozwoju zjawiska rozmiękczania kości, znanego jako osteomalacja.

Niedobór witaminy D osłabia również siłę mięśni, ogranicza wytwarzanie włókien kolagenowych, obniża aktywność komórek nerwowych i spowalnia perystaltykę jelit. Niskie poziomy tej witaminy zwiększają ponadto ryzyko rozwoju chorób nowotworowych i chorób o podłożu autoimmunologicznym. Stopniowy ubytek masy kostnej prowadzi natomiast do osteoporozy – choroba ta znacząco zwiększa podatność kości na złamania oraz inne uszkodzenia.

Witamina D w leczeniu osteoporozy

Osteoporoza wymaga od pacjenta odpowiedniego zaopatrzenia organizmu w witaminę D. Zalecane jest codzienne poddawanie skóry ramion oraz twarzy działaniu promieni słonecznych, przez przynajmniej 15-30 minut. W zależności od typu skóry, można w ten sposób efektywnie pobudzić naturalną syntezę witaminy D w organizmie. Jeżeli nie jest możliwe regularne przebywanie na słońcu, konieczne jest przyjmowanie zwiększonej ilości witaminy D razem z pokarmem.

Warto jednak pamiętać, że w takiej formie nie da się pokryć dziennego zapotrzebowania. Ryzyko złamań osteoporotycznych znacząco wzrasta u kobiet w okresie menopauzy, a także u pacjentów z upośledzoną syntezą aktywnych metabolitów w nerkach i wątrobie. Zaburzenia w krążeniu jelitowo-wątrobowy mogą natomiast doprowadzić do nadmiernego wydalania witaminy. W takich przypadkach wskazane jest stosowanie odpowiedniego preparatu farmaceutycznego z witaminą D.

O nowoczesnej diagnostyce osteoporozy za pomocą innowacyjnego sprzętu System EchoS przeczytasz na stronie https://noraxmedical.pl/rozwoj-technologii-w-diagnostyce-osteoporozy/.