10.09.2018

Oficjalna prezentacja aparatu EchoS w Polsce

Sebastian
Kisiołek
CEO Softwarepark
Oficjalna prezentacja aparatu EchoS w Polsce Image

Wkraczamy z innowacją do polskiej branży medycznej! Pierwsza prezentacja systemu EchoS w Polsce. 6 lipca 2017 roku w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie odbyła się pierwsza w Polsce prezentacja systemu EchoS. Udział w niej wzięli wybitni przedstawiciele środowiska medycznego zajmujący się tematem diagnostyki i leczenia osteoporozy w naszym kraju. Gościem specjalnym spotkania była doktor Paola Pisani badaczka Krajowej […]

Wkraczamy z innowacją do polskiej branży medycznej! Pierwsza prezentacja systemu EchoS w Polsce.

6 lipca 2017 roku w Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Warszawie odbyła się pierwsza w Polsce prezentacja systemu EchoS. Udział w niej wzięli wybitni przedstawiciele środowiska medycznego zajmujący się tematem diagnostyki i leczenia osteoporozy w naszym kraju. Gościem specjalnym spotkania była doktor Paola Pisani badaczka Krajowej Rady ds. Badań Naukowych (IFC-CNR, Lecce, Włochy), Clinical Manager w firmie Echolight aktywnie zaangażowana w rozwój innowacyjnych technologii pozwalających na wczesną diagnostykę osteoporozy bez użycia promieniowania rentgenowskiego.

Nowoczesna diagnostyka osteoporozy

Doktor Pisani zaprezentowała kluczowe informacje dotyczące systemu, który wykorzystuje technologię R.E.M.S. (Radiofrequency Echographic Multi-Spectrometry) i umożliwia badanie w kluczowych miejscach dla diagnostyki osteoporozy: odcinku lędźwiowym kręgosłupa i szyjce kości udowej. Technologia ta jest najnowocześniejszym rozwiązaniem, stosowanym w krajach Europy Zachodniej, które z pewnością zastąpi dotychczas stosowane metody diagnostyki osteoporozy: technologię DXA, stanowiącą obecnie tzw. złoty standard, oraz QUS. System EchoS w przeciwieństwie do powszechnie stosowanych rozwiązań nie używa fal rentgenowskich, a więc jest całkowicie nieinwazyjny i nieszkodliwy dla pacjenta. Jego działanie opiera się o wykorzystanie fal o częstotliwości radiowej (RF), które poddawane są automatycznej analizie i porównywane z bazą danych zawierających ponad 10 000 przypadków.

Światowe standardy

Badanie trwające od 40 do 60 sekund dostarcza wszelkich niezbędnych wskaźników, zgodnych ze światowymi standardami, pozwalającymi na zdiagnozowanie osteoporozy: pomiar BMD (g/cm²), wskaźnik T-score, wskaźnik Z-score oraz analizę składu ciała (Body Composition Index).  Kwestionariusz FRAX®  umożliwia zaś obliczenie ryzyka złamania osteoporotycznego w perspektywie dziesięcioletniej. Dzięki swojemu nieinwazyjnemu charakterowi, urządzenie pozwala na wykrycie choroby już na bardzo początkowym etapie, co daje dużo większe możliwości jej zapobiegania.

Jesteśmy podekscytowani możliwością prezentacji tak przełomowej technologii diagnostyki osteoporozy – komentuje Federico Formagnana – CEO Norax Medical. Biorąc pod uwagę uczestników dzisiejszego wydarzenia i ich opinie, których miałem przyjemność wysłuchać, odnoszę wrażenie, że możemy mieć od czynienia z prawdziwym przełomem w dziedzinie skutecznej i szybkiej diagnostyki tej niebezpiecznej i wymagającej regularnych badań choroby – dodaje.

Innowacyjne rozwiązanie

Podczas prezentacji uczestnicy mieli okazję przekonać się w praktyce o skuteczności oferowanego rozwiązania – m.in. poprzez możliwość sprawdzenia funkcjonalności urządzenia oraz poddanie się badaniu. Osoby biorące udział w prezentacji zgodnie uznali technologię R.E.M.S. za innowacyjne rozwiązanie, które stanowi przełom w diagnostyce osteoporozy. „Jest to bardzo interesujące wydarzenie pokazujące alternatywną metodę diagnozowania osteoporozy – która wg Ministerstwa Zdrowia – stanowi jeden z ważniejszych problemów epidemiologicznych w Polsce. Wprowadzenie na rynek medycznych nowoczesnych urządzeń ułatwi diagnostykę tej choroby i przede wszystkim, dzięki możliwości badań kontrolnych w krótkich odstępach czasowych, pozwoli na podjęcie leczenia, które będzie zapobiegać złamaniom” – zauważył jeden z uczestników.

W kolejnych wpisach będziemy informować o podobnych wydarzeniach oraz centrach referencyjnych, w których można wykonać badanie.