08.05.2024

Podejrzenie osteoporozy. Jakie badania wykonać?

Federico
Formagnana
CEO Noraxmedical
Podejrzenie osteoporozy. Jakie badania wykonać? Image

Pod wpływem zmniejszenia gęstości mineralnej kości i osłabienia ich struktury, dochodzi do rozwoju choroby zwanej osteoporozą. Jej następstwem jest zwiększone ryzyko złamań, które występują nawet przy niewielkich urazach. Przebieg tej choroby wiąże się ze stopniowym i powolnym odwapnieniem kości, dlatego początkowo nie występują żadne widoczne objawy. W przypadku podejrzenia osteoporozy, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań.

Kiedy trzeba się przebadać na osteoporozę?

Osteoporoza jest powszechnym schorzeniem u ludzi starszych, a najbardziej narażone są kobiety po 50. roku życia. Bezobjawowy przebieg tej choroby sprawia, że kompleksowa diagnostyka nierzadko wdrażana jest dopiero po faktycznym wystąpieniu złamania. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny w pewnym wieku regularnie przeprowadzać odpowiednie badania. Dotyczy to przede wszystkim pacjentek po menopauzie oraz pacjentów po 65. roku życia, a także tych z niedoborami wapna i witaminy D. Ryzyko rozwoju choroby wzrasta również przy małej aktywności fizycznej. W przypadku podejrzenia osteoporozy, lekarz musi przede wszystkim zebrać szczegółowy wywiad medyczny. W ten sposób określa czynniki rozwoju choroby, a także prawdopodobieństwo ewentualnych złamań w przyszłości. Samą diagnostykę można postawić dopiero po przeprowadzeniu odpowiedniego badania densytometrycznego.

Na czym polega badanie densytometryczne?

Podstawowym badaniem diagnostycznym w przypadku osteoporozy jest densytometria, która pozwala na ocenę gęstości mineralnej kości pacjenta. Metoda ta znajduje zastosowanie zarówno w rozpoznawaniu choroby, jak i ocenie efektywności jej leczenia. Densytometria daje też możliwość określenia, jaki jest stopień zaawansowania procesu degradacji mineralnej kości. Jeżeli występuje jedynie zagrożenie chorobą, diagnozowana jest osteopenia, uznawana za pierwsze stadium osteoporozy. Wynik badania interpretuje się na podstawie norm gęstości mineralnej kości, która może być prawidłowa lub obniżona. W przypadku wartości na poziomie poniżej -1, pacjent jest kierowany na dodatkowe laboratoryjne badania na osteoporozę.

Jakie laboratoryjne badana na osteoporozę są konieczne?

Jeżeli wyniki densytometryczne wskazują na występowanie zmian osteoporotycznych, lekarz przeprowadza dodatkową analizę. W tym celu wykonuje się podstawowe badania laboratoryjne, takie jak morfologia krwi. Za ich pośrednictwem można dokładnie ocenić zarówno stan gospodarki wapniowo-fosforanowej i poziom wapnia w dobowej zbiórce moczu, jak i OB czy fosfatazę alkaliczną. Specjalista może też zlecić inne badania na osteoporozę, w tym oznaczenie witaminy D, stężenia parathormonu czy markerów obrotu kostnego. W oparciu o te wyniki, lekarz stwierdza schorzenie oraz dobiera odpowiedni program leczenia.