W Polsce sprzęt medyczny finansowany jest w oparciu o trzy podstawowe sposoby – raty, pożyczki oraz leasing operacyjny lub finansowy. Sprawdź, czym różnią się poszczególne formy finansowania sprzętu medycznego. Leasing to forma finansowania, która zyskuje coraz większą popularność w polskim sektorze medycznym. W ciągu ostatnich kilku lat, sprzęt dystrybuowany w oparciu o ten model sięgnął […]
W Polsce sprzęt medyczny finansowany jest w oparciu o trzy podstawowe sposoby – raty, pożyczki oraz leasing operacyjny lub finansowy. Sprawdź, czym różnią się poszczególne formy finansowania sprzętu medycznego.
Leasing to forma finansowania, która zyskuje coraz większą popularność w polskim sektorze medycznym. W ciągu ostatnich kilku lat, sprzęt dystrybuowany w oparciu o ten model sięgnął wartości kilkuset milionów złotych. Czym charakteryzuje się najpopularniejsze rozwiązania leasingowe w branży medycznej?
W Polsce sprzęt medyczny finansowany jest w oparciu o trzy podstawowe sposoby – raty, pożyczki oraz leasing. Cechą wyróżniającą ten ostatni model jest kwestia prawa własności. Pożyczka na sprzęt medyczny jest formą zapożyczenia, specjalnie dopasowaną do specyfiki branży. W porównaniu do tradycyjnego kredytu, procedura jej udzielenia jest bardziej uproszczona. Kupując sprzęt na raty, inwestor staje się jego właścicielem już w momencie dokonania transakcji.
Leasing opiera się na nieco innej formie finansowania. Sprzęt przechodzi na własność klienta dopiero po pewnym czasie. Usługa ta polega na przekazaniu prawa do korzystania z przedmiotu umowy przez leasingodawcę. Leasingobiorca może używać sprzętu przez ustalony okres czasu, w zamian za uiszczanie opłat. Po ich kompletnym uregulowaniu, często istnieje możliwość wykupienia sprzętu. Rozwiązanie to wiąże się z koniecznością stosowania określonych przepisów podatkowych.
Wyróżnić można dwa podstawowe modele tej formy finansowania. W przypadku leasingu operacyjnego, użytkowanie sprzętu medycznego przez leasingobiorcę traktowane jest przez ustawodawcę jako usługa. Rozwiązanie to obłożone jest podatkiem 23% VAT. Model operacyjny pozwala na wliczenie całej opłaty wstępnej, opłat eksploatacyjnych oraz rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu. Umowa zawierana jest najczęściej na okres powyżej 24. miesięcy. Po jej zakończeniu, leasingobiorca może wykupić sprzęt medyczny na własność, za wcześniej ustaloną cenę.
Drugi model to leasing finansowy. Zaletą tego rozwiązania jest niższa stawka podatku VAT, która wynosi zaledwie 8%. Leasing operacyjny jest tańszy, jednak posiada istotną wadę. Cały podatek trzeba zapłacić z góry, na początku transakcji. Umowa zawierana jest na minimum 12 miesięcy, także z możliwą opcją wykupu. Model ten cieszy się powodzeniem wśród inwestorów, którzy nie są płatnikami VAT – dotyczy to np. większości lekarzy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.
Leasing ceniony jest w sektorze medycznym zwłaszcza za elastyczność. Koszty finansowania sprzętu mogą różnić się w przypadku poszczególnych firm, co daje leasingobiorcom szerokie możliwości. Leasing to dobra opcja także wówczas, gdy dana inwestycja nie była przewidziana w zaplanowanym budżecie. Dotyczy to np. nagłej awarii sprzętu, który wymaga szybkiej wymiany. Decydując się w takiej sytuacji na leasing, można uniknąć strat i zachować płynność finansową placówki.
Poza potrzebami bieżącymi, konieczne jest również inwestowanie w nowe technologie. Leasing w dużym stopniu ułatwia rozwój szpitalom, przychodniom oraz innym placówkom medycznym, które mogą podnieść swój standard bez ponoszenia dużego, jednorazowego wydatku.
Szukasz dogodnej formy finansowania sprzętu medycznego? Napisz do nas przez formularz kontaktowy: https://noraxmedical.pl/o-nas/finansowanie/.